Nuorten taiteilijoiden apuraha 2016 / Stipendierna för unga konstnärer 2016 / The Young Artist Grants 2016. Kuva/Foto/Photo: Patrik Rastenberger

NUORTEN TAITEILIJOIDEN APURAHAT 2016

Kolmekymmentä nuorta, enintään 35-vuotiasta taiteilijaa sai kukin 6 000 euron suuruisen apurahan. Tänä vuonna apurahahakemuksia tuli 238 kpl (2015: 241 kpl). Taiteilijoiden kansainvälisyys on selvästi lisääntynyt. Suurin osa taiteilijoista työskentelee useammalla kuin yhdellä tekniikalla. Maalaus on edelleen eniten käytetty media, mutta esimerkiksi videotaiteen ja animaation osuus on kasvanut.

Apurahansaajat:

1. ANDERSSON Timo (s. 1989, Jyväskylä), Helsinki / maalaus, kuvanveisto, multimedia
2. AUSKALNYTE Roma (s. 1988, Liettua), Vantaa / taidegrafiikka, performanssi
3. CZYŻYK Monika (s. 1989 Kielce, Puola), Helsinki / liikkuva kuva, linssipohjaiset tekniikat
4. ENGESTRÖM Tatu (s. 1984, Helsinki), Helsinki / teksti, ääni, valokuva, installaatio, video
5. ERIKSSON Kaisa (s. 1980, Vaasa), Barösund / piirustus, sekatekniikka, installaatio
6. GEAGEA Noora (s. 1981, Helsinki), Helsinki / valokuva, video, filmi
7. HIRSIAHO Päivi (s. 1987, Jyväskylä), Jyväskylä / animaatio, valokuva, piirustus, maalaus, ääni
8. JÄRVI Anne (s. 1988, Rauma), Tampere / piirustus, animaatio, tekstiiliveisto
9. KAHRA Hilda (s. 1985, Trollhättan, Ruotsi), Turku / performanssi, video, maalaus, piirustus
10. KASSINEN Saija (s. 1983, Kemi), Helsinki / liikkuva kuva, installaatio, elävä taide
11. KILJUNEN Anna (s. 1983, Lappeenranta), New York / maalaus, sekatekniikka
12. KNAPPE Anna (s. 1982, Helsinki), Espoo / video, valokuva, installaatio
13. KOITILA Ida (s. 1983, Borås, Ruotsi), Helsinki / kuvanveisto
14. KOIVISTO Outi (s. 1982 Oulu), Helsinki / piirustus, taidegrafiikka
15. LAUKKANEN Laura (s. 1984, Imatra), Tampere / installaatio
16. LEHMUSRUUSU Teemu (s. 1981, Helsinki), Helsinki / installaatio, mediataide, valokuva
17. LEHTOLA Toni (s. 1981, Seinäjoki), Pori / kuvanveisto (elektromekaaniset veistokset)
18. LINNA Meri (s. 1982, Helsinki), Helsinki / osallistava taide, performanssi, multimedia, kuvanveisto
19. MERIMAA Arttu (s. 1983, Pori), Helsinki / liikkuva kuva, installaatio
20. MUSTONEN Maarit (s. 1986, Vantaa), Helsinki / valokuva, installaatio, runous, esitystaide
21. NELIMARKKA Josefina (s. 1982, Helsinki), Helsinki / maalaus, teksti, liikkuva kuva, installaatio
22. NYKÄNEN Jussi (s. 1985, Pieksämäki), Imatra / taidegrafiikka
23. NYYSSÖLÄ Antti (s. 1982, Helsinki), Helsinki / maalaus, piirustus, kuvanveisto, taiteilijakirjat, sekatekniikka
24. PALOMÄKI Nelli (s. 1981, Forssa), Isnäs / valokuva, video
25. PIISPA Saara (s. 1985, Tampere), Porvoo / maalaus + muu
26. SCHRODERUS Noora (s. 1982, Pirkkala), Salo / kuvanveisto
27. SINERVO Mikko (s. 1981, Helsinki), Helsinki / valokuva, installaatio
28. TOLONEN Oskari (s. 1982, Tampere), Tampere / piirustus, maalaus, kuvanveisto, grafiikka, video, digitaalinen kuva
29. WIŚNIEWSKA Bogna Luiza (s. 1988, Wrocław, Puola), Helsinki / maalaus, installaatio
30. YLI-VAKKURI Eero (s. 1981, Helsinki), Helsinki / performanssi, mediataide

Vuoden 2016 palkinto- ja apurahalautakunnassa työskentelivät kuvataiteilija Antti Tanttu (puheenjohtaja), kuvataiteilija Susanne Gottberg, tutkija, taidehistorioitsija Hanna Johansson, kuvataiteilija Vesa-Pekka Rannikko ja FM Pessi Rautio.