Suomen Taideyhdistyksen jakamat Dukaattipalkinnot 1858–2006
Listan laatinut Susanna Pettersson

2000-LUKU

2006
Pauliina Turakka Purhonen

2005
Tea Mäkipää

2004
Minna Jatkola

2003
Vesa-Pekka Rannikko

2002
Viggo Wallensköld

2001
Paavo Paunu

2000
Palkintoa ei jaettu

1990-LUKU

1999
Maija Helasvuo
Tiina Laitanen

1998
Janne Räisänen

1997
Johanna Aalto

1996
Palkintoa ei jaettu

1995
Saara Ekström
Maija Holma
Marjatta Kekki
Sari Porthén
Pekka Sassi
Minna Törrönen

1994
Johanna Ilvessalo
Sirpa Hynninen
Anssi Törrönen

1993
Mikko Paakkola
Katarina Reuter
Jaakko Tornberg

1992
Marie Brask
Veli Granö
Jari Kylli

1991
Susanne Gottberg
Antti Tanttu
Irmeli Hulkko
Olli Jaatinen & Kare Lampinen

1990
Timo Heino
Riitta Uusitalo

—-

1980-LUKU

1989
Nils Haukeland
Helena Kronqvist
Henrietta Lehtonen

1988
Elina Liikanen
Antti Nordin
Anne Tompuri

1987
Juha Saitajoki
Thomas Nyqvist

1986
Outi Pienimäki
Markku Pääkkönen

1985
Pertti Kukkonen
Harri Leppänen
Ilkka Väätti

1984
Ilppo Alho
Markus Konttinen
Mari Tykkyläinen

1983
Chris af Enehjelm
Pentti Meklin
Pauno Pohjalainen

1982
Pekka Pitkänen
Anna Alapuro
Helge Riskula

1981
Pekka Kauhanen
Tapani Mikkonen
Silja Rantanen

1980
Martti Aiha
Marjatta Tapiola

1970-LUKU

1979
Tero Laaksonen
Raili Tang
Jan-Kenneth Weckman

1978
Panu Patomäki
Ulla Rautava

1977
Eero von Boehm
Anu Matilainen

1976
Hannele Kylänpää
Juhani Tuominen

1975
Sinikka Palonen
Helena Pylkkänen

1974
Leena Luostarinen

1973
Jarmo Mäkilä

1972
Rauni Liukko

1971
Leo Leskinen

1970
Eino Ahonen

1960-LUKU

1969
Juha Soisalo

1968
Anja Hyttinen

1967
Juhani Harri

1966
Paul Osipow

1965
Erkki Santanen

1964
Gunnar Pohjola

1963
Meeri Torvinen

1962
Palkintoa ei todennäköisesti jaettu. (Dokumentit ovat osin puutteelliset: vuosikertomus 1963 puuttuu samaten kuin vuoden 1962 palkintolautakunnan pöytäkirjat.)

1961
Terho Sakki

1960
Jaakko Sievänen

1950-LUKU

1959
Palkintoa ei jaettu

1958
Maija Isola

1957
Pekka Aarnio

1956
Vuosikertomuksessa ei mainintaa palkinnon jakamisesta

1955
Heikki Varja

1954
Lauri Ahlgrén

1953
Tove Jansson

1952
Unto Koistinen

1951
Ensimmäinen palkinto: Tapani Jokela
Toinen palkinto: Anna-Maija Melanen
Kolmas palkinto: Kauko Räsänen

1950
Vuosikertomuksessa ei mainintaa palkinnon jakamisesta

1940-LUKU

1949
Ensimmäinen palkinto: Rolf Sandqvist
Toinen palkinto: Bror Ansten
Kolmas palkinto: Johan Finne

1948
Ensimmäinen palkinto: Eva Cederström
Toinen palkinto: Seppo Suo-Anttila
Kolmas palkinto: Tapani Raittila

1947
Ensimmäinen palkinto: Helge Dahlman
Toinen palkinto: Erik Ernroth
Kolmas palkinto: Pekka Partanen

1946
Ensimmäinen palkinto: Aimo Kanerva
Toinen palkinto: Erik Ernroth
Kolmas palkinto: Erkki Talari (vuoteen 1935 asti Forsström)

1944
Palkintoja ei jaettu

1943
Ensimmäinen palkinto: taidemaalari Kullervo Koivisto
Toinen palkinto: Toista palkintoa ei jaettu
Kolmas palkinto: taidemaalari Ilmari Nylund

1942
Ensimmäinen palkinto: Selim Soldan
Toinen palkinto: Kullervo Koivisto
Kolmas palkinto: Aarne Aho

1941
Vuosikertomuksessa ei mainintaa palkinnon jakamisesta

1940
Ensimmäinen palkinto: Veikko Pälve (Aaltona)
Toinen palkinto: Selim Soldan
Kolmas palkinto: Hjalmar Karlsson

1930-LUKU

1939
Ensimmäinen palkinto: Eva Cederström
Toinen palkinto: Oskari Jauhiainen
Kolmas palkinto: Paul Grönholm

1938
Ensimmäinen palkinto: Tove Jansson
Toinen palkinto: Wille Boijer-Poijärvi
Kolmas palkinto: Eva Honkajärvi

1937
Ensimmäinen palkinto: Essi Renvall
Toinen palkinto: Ilmari Ikonen
Kolmas palkinto: Matti Petäjä

1936
Ensimmäinen palkinto: Sam Besprosvanni
Toinen palkinto: Wille Boijer-Poijärvi
Kolmas palkinto: Unto Pusa

1935
Ensimmäinen palkinto: Mauno Oittinen
Toinen palkinto: Onni Oja
Kolmas palkinto: Bore Forsbäck

1934
Ensimmäinen palkinto: Gunnar Elfgren
Toinen palkinto: Yrjö Velho
Kolmas palkinto: Aarre Heinonen

1933
Ensimmäinen palkinto: Yrjö Yrjölä
Toinen palkinto: Gunnar Elfgren
Kolmas palkinto: Vilho Lampi

1932
Ensimmäinen palkinto: Yngve Bäck
Toinen palkinto: Matti Haupt
Kolmas palkinto: Annie Andrée

1931
Ensimmäinen palkinto: Kalle Halonen
Toinen palkinto: Aarne Nurminen
Kolmas palkinto: Aarno Ahlgrén (Ahtaja)

1930
Ensimmäinen palkinto: Arvi Tynys
Toinen palkinto: Iivari Honkala
Kolmas palkinto: Yrjö Hakala

1920-LUKU

1929
Ensimmäinen palkinto: Sulho Sipilä
Toinen palkinto: Reino Willgrén (Viirilä)
Kolmas palkinto: Rabbe Enckell

1928
Ensimmäinen palkinto: Torger Enckell
Toinen palkinto: Arvi Tynys
Kolmas palkinto: Reino Willgrén

1927
Ensimmäinen palkinto: Eino Räsänen
Toinen palkinto: Torger Enckell
Kolmas palkinto: Ilmari Huitti

1926
Ensimmäinen palkinto: Erkki Toukolehto
Toinen palkinto: Eino Räsänen
Kolmas palkinto: Kalle Halonen

1925
Ensimmäinen palkinto: Juho Salminen
Toinen palkinto: Veikko Hytönen
Kolmas palkinto: Matti Tarvainen

1924
Ensimmäinen palkinto: Sulo Mäkelä
Toinen palkinto: Ilmari Vuori (Malmberg)
Kolmas palkinto: Torger Enckell

1923
Ensimmäinen palkinto: Matti Annala
Toinen palkinto: Uno Aro
Kolmas palkinto: Oskari Hirvikallio

1922
Ensimmäinen palkinto: Gustaf Nyholm
Toinen palkinto: Kalle Wuoristo
Kolmas palkinto: Matti Annala

1921
Ensimmäinen palkinto: Martti Ranttila
Toinen palkinto: Viljo Teräs
Kolmas palkinto: Kalle Wuoristo

1920
Ensimmäinen palkinto: Väinö Hervo
Toinen palkinto: Niilo Aspegrén
Kolmas palkinto: Gösta Diehl

1910-LUKU

1919
Ensimmäinen palkinto: Heikki Parikka
Toinen palkinto: Leo Korpela
Kolmas palkinto: Kolmatta palkintoa ei jaettu

1918
Ensimmäinen palkinto: Albin Kaasinen
Toinen palkinto: Jussi Jylänki
Kolmas palkinto: Lyyli Moisio (Kaurila)

1917
Ensimmäinen palkinto: Werner Åström
Toinen palkinto: Ragnar Ekelund
Kolmas palkinto: Albin Kaasinen
Ylimääräinen palkinto: Bror Bertel Alanco ja A. Makkonen

1916
Ensimmäinen palkinto: Ensimmäistä palkintoa ei jaettu
Toinen palkinto: Gustaf Nyholm
Kolmas palkinto: Lauri Parikka
Ylimääräinen palkinto: Albin Kaasinen, Antti Wanninen ja Heikki Parikka

1915
Ensimmäinen palkinto: Tyko Sallinen
Toinen palkinto: Mikko Carlstedt
Kolmas palkinto: Gustaf Nyholm

1914
Ensimmäinen palkinto: Into Saxelin
Toinen palkinto: Tyko Sallinen
Kolmas palkinto: Ragnar Ekelund
Ylimääräinen palkinto: Mikko Carlstedt ja Pauli Aaltonen

1913
Ensimmäinen palkinto: Jalmari Ruokokoski
Toinen palkinto: Bertel Nilsson
Kolmas palkinto: Valle Rosenberg

1912
Ensimmäinen palkinto: Yrjö Ollila
Toinen palkinto: Aarre Aaltonen
Kolmas palkinto: Teodor Schalin

1911
Ensimmäinen palkinto: Viktor Jansson
Toinen palkinto: Juho Feliks Talvia
Kolmas palkinto: Ilmari Aalto

1910
Ensimmäinen palkinto: Frans Oskar Paatela
Toinen palkinto: Into Saxelin
Kolmas palkinto: Aukusti Weuro



1900-LUKU

1909
Ensimmäinen palkinto: Evert Porila (Yli-Porila)
Toinen palkinto: Yrjö Ollila
Kolmas palkinto: Aukusti Koivisto

1908
Ensimmäinen palkinto: Ensimmäistä palkintoa ei jaettu
Toinen palkinto: Vihtori Ylinen
Kolmas palkinto: Eric Wasström

1907
Ensimmäinen palkinto: Heikki Tandefelt
Toinen palkinto: Viktor Jansson
Kolmas palkinto: Jonas Heiska

1906
Ensimmäinen palkinto: Yrjö Liipola
Toinen palkinto: Alarik Böök
Kolmas palkinto: Willehad Martin

1905
Ensimmäinen palkinto: Johannes Haapasalo
Toinen palkinto: Alexander Rapp
Kolmas palkinto: Alpo Sailo

1904
Ensimmäinen palkinto: Väinö Hämäläinen
Toinen palkinto: Heikki Tandefelt
Kolmas palkinto: Fredrik Gabriel Ålander

1903
Ensimmäinen palkinto: Tyra Malmström
Toinen palkinto: Hilda Flodin
Kolmas palkinto: Teodor Schalin
Ylimääräinen palkinto: Jalmari Rautiainen, Willehad Martin ja Johannes Haapasalo

1902
Ensimmäinen palkinto: Verner Thomé
Toinen palkinto: Emil Cedercreutz
Kolmas palkinto: O. Dahlström

1901
Ensimmäinen palkinto: Juho Rissanen
Toinen palkinto: Maria Schwartzberg
Kolmas palkinto: Alexander Rapp

1900
Ensimmäinen palkinto: Ensimmäistä palkintoa ei jaettu
Toinen palkinto: Georges Winter
Kolmas palkinto: Ebba Masalin

1890-LUKU

1899
Ensimmäinen palkinto: Emil Halonen
Toinen palkinto: Hilda Sjöblom
Kolmas palkinto: Maria Schwartzberg
Ylimääräinen palkinto: Georges Winter

1898
Ensimmäinen palkinto: Berndt Lagerstam
Toinen palkinto: Sigfrid Granfelt
Kolmas palkinto: Aleksanteri Barkoff

1897
Ensimmäinen palkinto: Kaarlo Vuori
Toinen palkinto: Johan Kustaa Kyyhkynen
Kolmas palkinto: Hilda Flodin

1896
Ensimmäinen palkinto: Albert Gebhard
Toinen palkinto: Emil Halonen
Kolmas palkinto: Johan (Juho) Kustaa Kyyhkynen

1895
Ensimmäinen palkinto: N. V. A. Malmberg
Toinen palkinto: Knut Magnus Enckell
Kolmas palkinto: Alarik Böök

1894
Ensimmäinen palkinto: Väinö Blomstedt
Toinen palkinto: Anna af Forselles
Kolmas palkinto: Sigrid Granfelt

1893
Ensimmäinen palkinto: Hanna Rönnberg
Toinen palkinto: Väinö Blomstedt
Kolmas palkinto: Sigrid Granfelt

1892
Ensimmäinen palkinto: Pekka Halonen
Toinen palkinto: Kaarlo Vuori
Kolmas palkinto: Ellen Thesleff

1891
Ensimmäinen palkinto: Thorsten Wasastjerna
Toinen palkinto: Hanna Rönnberg
Kolmas palkinto: Thure Sundell

1890
Ensimmäinen palkinto: Elin Danielson
Toinen palkinto: Thorsten Wasastjerna
Kolmas palkinto: Kaarlo Haltia



1880-LUKU

1889
Ensimmäinen palkinto: Hanna Frosterus
Toinen palkinto: Eero Järnefelt
Kolmas palkinto: Julia Nikkanen

1888
Ensimmäinen palkinto: Axel Gallén
Toinen palkinto: Hanna Frosterus
Kolmas palkinto: Anna af Forselles

1887
Ensimmäinen palkinto: Emil Vikström
Toinen palkinto: Axel Gallén
Kolmas palkinto: Hanna Frosterus

1886
Ensimmäinen palkinto: Woldemar Toppelius
Toinen palkinto: Venny Soldan
Kolmas palkinto: Axel Federley

1885
Ensimmäinen palkinto: Maria Wiik
Toinen palkinto: Elin Danielson
Kolmas palkinto: Felix Ferdinand Frang

1884
Ensimmäinen palkinto: Helene Westermarck
Toinen palkinto: Aukusti Uotila
Kolmas palkinto: Venny Soldan

1883
Ensimmäinen palkinto: Ville Vallgren
Toinen palkinto: Helene Westermarck
Kolmas palkinto: Eero Järnefelt

1882
Ensimmäinen palkinto: F. M. Mexmontan
Toinen palkinto: Casper Wrede
Kolmas palkinto: Elin Danielson

1881
Ensimmäinen palkinto: Victor Westerholm
Toinen palkinto: Fridolf Weurlander
Kolmas palkinto: Casper Wrede

1880
Ensimmäinen palkinto: Otto Wallenius
Toinen palkinto: Elias Muukka
Kolmas palkinto: Olga v. Tobiesen

1870-LUKU

1879
Ensimmäinen palkinto: Fanny Churberg
Toinen palkinto: Eveliina Särkelä
Kolmas palkinto: Helene Schjerfbeck

1878
Ensimmäinen palkinto: Arvid Liljelund
Toinen palkinto: Olga v. Minkwitz
Kolmas palkinto: Otto Wallenius

1877
Ensimmäinen palkinto: Johan Jacob (Jac) Ahrenberg
Toinen palkinto: Sigfrid August Keinänen
Kolmas palkinto: Ada Thilén

1876
Ensimmäinen palkinto: Ensimmäistä palkintoa ei jaettu
Toinen palkinto: Hilda Granstedt
Kolmas palkinto: Fridolf Weurlander

1875
Ensimmäinen palkinto: Thorsten Waenerberg
Toinen palkinto: Albert Edelfelt
Kolmas palkinto: R. Fabritius

1874
Ensimmäinen palkinto: Oscar Kleineh
Toinen palkinto: Hilda Granstedt

1873
Ensimmäinen palkinto: Fredrik Ahlstedt
Toinen palkinto: Hilda Granstedt

1872
Ensimmäinen palkinto: Arvid Liljelund
Toinen palkinto: Albert Edelfelt

1871
Ensimmäinen palkinto: A. Ramsay
Toinen palkinto: Natalie Martinau

1870
Ensimmäinen palkinto: K. E. Jansson
Toinen palkinto: Arvid Liljelund

1860-LUKU

1869
Ensimmäinen palkinto: Ensimmäistä palkintoa ei jaettu
Toinen palkinto: Fredrik Ahlstedt

1868
Ensimmäinen palkinto: Ensimmäistä palkintoa ei jaettu
Toinen palkinto: M. V. af Schultén

1867
Ensimmäinen palkinto: Victorine Nordensvan
Toinen palkinto: Ivan Kaskas

1866
Ensimmäinen palkinto: Hjalmar Munsterhjelm ja F. A. Sjöström
Toinen palkinto: V. Forss

1865
Ensimmäinen palkinto: Ensimmäistä palkintoa ei jaettu
Toinen palkinto: Victoria Nordensvan, K. E. Jansson ja Arvid Liljelund

1864
Ensimmäinen palkinto: Theodor Decker
Toinen palkinto: Olivia Lindebäck

1863
Ensimmäinen palkinto: Walter Runeberg

1862
Ensimmäinen palkinto: Ida Silfverberg
Toinen palkinto: Emma Gyldén ja Selma Schaeffer

1861
Ensimmäinen palkinto: Victoria Åberg
Toinen palkinto: Augusta Soldan ja A. Gyldén

1860
Ensimmäinen palkinto: Ensimmäistä palkintoa ei jaettu
Toinen palkinto: Zélé Agricola ja Ida Silfverberg

1850-LUKU

1859
Ensimmäinen palkinto: Alexandra Frosterus
Toinen palkinto: Zélé Agricola

1858
Ensimmäinen palkinto: Ensimmäistä palkintoa ei jaettu
Toinen palkinto: Alvina Uggla ja Hilda Olsson