Finska Konstföreningens Dukatpris 1858–2006
Listan uppgjord av Susanna Pettersson

2000-TALET

2006
Pauliina Turakka Purhonen

2005
Tea Mäkipää

2004
Minna Jatkola

2003
Vesa-Pekka Rannikko

2002
Viggo Wallensköld

2001
Paavo Paunu

2000
Priset delades inte ut

1990-TALET

1999
Maija Helasvuo
Tiina Laitanen

1998
Janne Räisänen

1997
Johanna Aalto

1996
Priset delades inte ut

1995
Saara Ekström
Maija Holma
Marjatta Kekki
Sari Porthén
Pekka Sassi
Minna Törrönen

1994
Johanna Ilvessalo
Sirpa Hynninen
Anssi Törrönen

1993
Mikko Paakkola
Katarina Reuter
Jaakko Tornberg

1992
Marie Brask
Veli Granö
Jari Kylli

1991
Susanne Gottberg
Antti Tanttu
Irmeli Hulkko
Olli Jaatinen & Kare Lampinen

1990
Timo Heino
Riitta Uusitalo

1980-TALET

1989
Nils Haukeland
Helena Kronqvist
Henrietta Lehtonen

1988
Elina Liikanen
Antti Nordin
Anne Tompuri

1987
Juha Saitajoki
Thomas Nyqvist

1986
Outi Pienimäki
Markku Pääkkönen

1985
Pertti Kukkonen
Harri Leppänen
Ilkka Väätti

1984
Ilppo Alho
Markus Konttinen
Mari Tykkyläinen

1983
Chris af Enehjelm
Pentti Meklin
Pauno Pohjalainen

1982
Pekka Pitkänen
Anna Alapuro
Helge Riskula

1981
Pekka Kauhanen
Tapani Mikkonen
Silja Rantanen

1980
Martti Aiha
Marjatta Tapiola

1970-TALET

1979
Tero Laaksonen
Raili Tang
Jan-Kenneth Weckman

1978
Panu Patomäki
Ulla Rautava

1977
Eero von Boehm
Anu Matilainen

1976
Hannele Kylänpää
Juhani Tuominen

1975
Sinikka Palonen
Helena Pylkkänen

1974
Leena Luostarinen

1973
Jarmo Mäkilä

1972
Rauni Liukko

1971
Leo Leskinen

1970
Eino Ahonen

1960-TALET

1969
Juha Soisalo

1968
Anja Hyttinen

1967
Juhani Harri

1966
Paul Osipow

1965
Erkki Santanen

1964
Gunnar Pohjola

1963
Meeri Torvinen

1962
Priset delades sannolikt inte ut. (Källmaterialet är delvis bristfällight: årsberättelsen 1963 saknas, liksom även juryns protokoll 1962.)

1961
Terho Sakki

1960
Jaakko Sievänen

1950-TALET

1959
Priset delades inte ut

1958
Maija Isola

1957
Pekka Aarnio

1956
I årsberättelsen nämns ingen prisutdelning

1955
Heikki Varja

1954
Lauri Ahlgrén

1953
Tove Jansson

1952
Unto Koistinen

1951
Första pris: Tapani Jokela
Andra pris: Anna-Maija Melanen
Tredje pris: Kauko Räsänen

1950
I årsberättelsen nämns ingen prisutdelning

1940-TALET

1949
Första pris: Rolf Sandqvist
Andra pris: Bror Ansten
Tredje pris: Johan Finne

1948
Första pris: Eva Cederström
Andra pris: Seppo Suo-Anttila
Tredje pris: Tapani Raittila

1947
Första pris: Helge Dahlman
Andra pris: Erik Ernroth
Tredje pris: Pekka Partanen

1946
Första pris: Aimo Kanerva
Andra pris: Erik Ernroth
Tredje pris: Erkki Talari (fram till 1935 Forsström)

1944
Priset delades inte ut

1943
Första pris: målare Kullervo Koivisto
Andra pris: Priset delades inte ut
Tredje pris: målare Ilmari Nylund

1942
Första pris: Selim Soldan
Andra pris: Kullervo Koivisto
Tredje pris: Aarne Aho

1941
I årsberättelsen nämns ingen prisutdelning

1940
Första pris: Veikko Pälve (Aaltona)
Andra pris: Selim Soldan
Tredje pris: Hjalmar Karlsson

1930-TALET

1939
Första pris: Eva Cederström
Andra pris: Oskari Jauhiainen
Tredje pris: Paul Grönholm

1938
Första pris: Tove Jansson
Andra pris: Wille Boijer-Poijärvi
Tredje pris: Eva Honkajärvi

1937
Första pris: Essi Renvall
Andra pris: Ilmari Ikonen
Tredje pris: Matti Petäjä

Första pris: Sam Besprosvanni
Andra pris: Wille Boijer-Poijärvi
Tredje pris: Unto Pusa

1935
Första pris: Mauno Oittinen
Andra pris: Onni Oja
Tredje pris: Bore Forsbäck

1934
Första pris: Gunnar Elfgren
Andra pris: Yrjö Velho
Tredje pris: Aarre Heinonen

1933
Första pris: Yrjö Yrjölä
Andra pris: Gunnar Elfgren
Tredje pris: Vilho Lampi

1932
Första pris: Yngve Bäck
Andra pris: Matti Haupt
Tredje pris: Annie Andrée

1931
Första pris: Kalle Halonen
Andra pris: Aarne Nurminen
Tredje pris: Aarno Ahlgrén (Ahtaja)

1930
Första pris: Arvi Tynys
Andra pris: Iivari Honkala
Tredje pris: Yrjö Hakala

1920-TALET

1929
Första pris: Sulho Sipilä
Andra pris: Reino Willgrén (Viirilä)
Tredje pris: Rabbe Enckell

1928
Första pris: Torger Enckell
Andra pris: Arvi Tynys
Tredje pris: Reino Willgrén

1927
Första pris: Eino Räsänen
Andra pris: Torger Enckell
Tredje pris: Ilmari Huitti

1926
Första pris: Erkki Toukolehto
Andra pris: Eino Räsänen
Tredje pris: Kalle Halonen

1925
Första pris: Juho Salminen
Andra pris: Veikko Hytönen
Tredje pris: Matti Tarvainen

1924
Första pris: Sulo Mäkelä
Andra pris: Ilmari Vuori (Malmberg)
Tredje pris: Torger Enckell

1923
Första pris: Matti Annala
Andra pris: Uno Aro
Tredje pris: Oskari Hirvikallio

1922
Första pris: Gustaf Nyholm
Andra pris: Kalle Wuoristo
Tredje pris: Matti Annala

1921
Första pris: Martti Ranttila
Andra pris: Viljo Teräs
Tredje pris: Kalle Wuoristo

1920
Första pris: Väinö Hervo
Andra pris: Niilo Aspegrén
Tredje pris: Gösta Diehl

1910-TALET

1919
Första pris: Heikki Parikka
Andra pris: Leo Korpela
Tredje pris: Priset delades inte ut

1918
Första pris: Albin Kaasinen
Andra pris: Jussi Jylänki
Tredje pris: Lyyli Moisio (Kaurila)

1917
Första pris: Werner Åström
Andra pris: Ragnar Ekelund
Tredje pris: Albin Kaasinen
Extra pris: Bror Bertel Alanco och A. Makkonen

1916
Första pris: Priset delades inte ut
Andra pris: Gustaf Nyholm
Tredje pris: Lauri Parikka
Extra pris: Albin Kaasinen, Antti Wanninen och Heikki Parikka

1915
Första pris: Tyko Sallinen
Andra pris: Mikko Carlstedt
Tredje pris: Gustaf Nyholm

1914
Första pris: Into Saxelin
Andra pris: Tyko Sallinen
Tredje pris: Ragnar Ekelund
Extra pris: Mikko Carlstedt och Pauli Aaltonen

1913
Första pris: Jalmari Ruokokoski
Andra pris: Bertel Nilsson
Tredje pris: Valle Rosenberg

1912
Första pris: Yrjö Ollila
Andra pris: Aarre Aaltonen
Tredje pris: Teodor Schalin

1911
Första pris: Viktor Jansson
Andra pris: Juho Feliks Talvia
Tredje pris: Ilmari Aalto

1910
Första pris: Frans Oskar Paatela
Andra pris: Into Saxelin
Tredje pris: Aukusti Weuro

1900-TALET

1909
Första pris: Evert Porila (Yli-Porila)
Andra pris: Yrjö Ollila
Tredje pris: Aukusti Koivisto

1908
Första pris: Priset delades inte ut
Andra pris: Vihtori Ylinen
Tredje pris: Eric Wasström

1907
Första pris: Heikki Tandefelt
Andra pris: Viktor Jansson
Tredje pris: Jonas Heiska

1906
Första pris: Yrjö Liipola
Andra pris: Alarik Böök
Tredje pris: Willehad Martin

1905
Första pris: Johannes Haapasalo
Andra pris: Alexander Rapp
Tredje pris: Alpo Sailo

1904
Första pris: Väinö Hämäläinen
Andra pris: Heikki Tandefelt
Tredje pris: Fredrik Gabriel Ålander

1903
Första pris: Tyra Malmström
Andra pris: Hilda Flodin
Tredje pris: Teodor Schalin
Extra pris: Jalmari Rautiainen, Willehad Martin och Johannes Haapasalo

1902
Första pris: Verner Thomé
Andra pris: Emil Cedercreutz
Tredje pris: O. Dahlström

1901
Första pris: Juho Rissanen
Andra pris: Maria Schwartzberg
Tredje pris: Alexander Rapp

1900
Första pris: Priset delades inte ut
Andra pris: Georges Winter
Tredje pris: Ebba Masalin

1890-TALET

1899
Första pris: Emil Halonen
Andra pris: Hilda Sjöblom
Tredje pris: Maria Schwartzberg
Extra pris: Georges Winter

1898
Första pris: Berndt Lagerstam
Andra pris: Sigfrid Granfelt
Tredje pris: Aleksanteri Barkoff

1897
Första pris: Kaarlo Vuori
Andra pris: Johan Kustaa Kyyhkynen
Tredje pris: Hilda Flodin

1896
Första pris: Albert Gebhard
Andra pris: Emil Halonen
Tredje pris: Johan (Juho) Kustaa Kyyhkynen

1895
Första pris: N. V. A. Malmberg
Andra pris: Knut Magnus Enckell
Tredje pris: Alarik Böök

1894
Första pris: Väinö Blomstedt
Andra pris: Anna af Forselles
Tredje pris: Sigrid Granfelt

1893
Första pris: Hanna Rönnberg
Andra pris: Väinö Blomstedt
Tredje pris: Sigrid Granfelt

1892
Första pris: Pekka Halonen
Andra pris: Kaarlo Vuori
Tredje pris: Ellen Thesleff

1891
Första pris: Thorsten Wasastjerna
Andra pris: Hanna Rönnberg
Tredje pris: Thure Sundell

1890
Första pris: Elin Danielson
Andra pris: Thorsten Wasastjerna
Tredje pris: Kaarlo Haltia

1880-TALET

1889
Första pris: Hanna Frosterus
Andra pris: Eero Järnefelt
Tredje pris: Julia Nikkanen

1888
Första pris: Axel Gallén
Andra pris: Hanna Frosterus
Tredje pris: Anna af Forselles

1887
Första pris: Emil Vikström
Andra pris: Axel Gallén
Tredje pris: Hanna Frosterus

1886
Första pris: Woldemar Toppelius
Andra pris: Venny Soldan
Tredje pris: Axel Federley

1885
Första pris: Maria Wiik
Andra pris: Elin Danielson
Tredje pris: Felix Ferdinand Frang

1884
Första pris: Helene Westermarck
Andra pris: Aukusti Uotila
Tredje pris: Venny Soldan

1883
Första pris: Ville Vallgren
Andra pris: Helene Westermarck
Tredje pris: Eero Järnefelt

1882
Första pris: F. M. Mexmontan
Andra pris: Casper Wrede
Tredje pris: Elin Danielson

1881
Första pris: Victor Westerholm
Andra pris: Fridolf Weurlander
Tredje pris: Casper Wrede

1880
Första pris: Otto Wallenius
Andra pris: Elias Muukka
Tredje pris: Olga v. Tobiesen

1870-LUKU

1879
Första pris: Fanny Churberg
Andra pris: Eveliina Särkelä
Tredje pris: Helene Schjerfbeck

1878
Första pris: Arvid Liljelund
Andra pris: Olga v. Minkwitz
Tredje pris: Otto Wallenius

1877
Första pris: Johan Jacob (Jac) Ahrenberg
Andra pris: Sigfrid August Keinänen
Tredje pris: Ada Thilén

1876
Första pris: Priset delades inte ut
Andra pris: Hilda Granstedt
Tredje pris: Fridolf Weurlander

1875
Första pris: Thorsten Waenerberg
Andra pris: Albert Edelfelt
Tredje pris: R. Fabritius

1874
Första pris: Oscar Kleineh
Andra pris: Hilda Granstedt

1873
Första pris: Fredrik Ahlstedt
Andra pris: Hilda Granstedt

1872
Första pris: Arvid Liljelund
Andra pris: Albert Edelfelt

1871
Första pris: A. Ramsay
Andra pris: Natalie Martinau

1870
Första pris: K. E. Jansson
Andra pris: Arvid Liljelund

1860-LUKU

1869
Första pris: Priset delades inte ut
Andra pris: Fredrik Ahlstedt

1868
Första pris: Priset delades inte ut
Andra pris: M. V. af Schultén

1867
Första pris: Victorine Nordensvan
Andra pris: Ivan Kaskas

1866
Första pris: Hjalmar Munsterhjelm och F. A. Sjöström
Andra pris: V. Forss

1865
Första pris: Priset delades inte ut
Andra pris: Victoria Nordensvan, K. E. Jansson och Arvid Liljelund

1864
Första pris: Theodor Decker
Andra pris: Olivia Lindebäck

1863
Första pris: Walter Runeberg

1862
Första pris: Ida Silfverberg
Andra pris: Emma Gyldén och Selma Schaeffer

1861
Första pris: Victoria Åberg
Andra pris: Augusta Soldan och A. Gyldén

1860
Första pris: Priset delades inte ut
Andra pris: Zélé Agricola ja Ida Silfverberg

1850-TALET

1859
Första pris: Alexandra Frosterus
Andra pris: Zélé Agricola

1858
Första pris: Priset delades inte ut
Andra pris: Alvina Uggla och Hilda Olsson